Zyplių dvaro ansamblis – tai istorija ir kultūra praturtintas Zanavykijos lopšys. Vežiminės pastate įsikūręs Zanavykų muziejus, į kurį žmonės keliauja, norėdami sužinoti apie krašto praeitį, tradicijas ir papročius, savo pačių rankomis išbandyti zanavykų senuosius amatus, ir kaskart iš jo išeina pasipuošę plačiausiomis šypsenomis.
Šiame muziejuje net 50 tūkst. sukauptų eksponatų išsamiai pasakoja gilią Zanavykų krašto ir Šakių miesto istoriją. Istorinėje salėje pagarba atiduota žymiems šio krašto žmonėms, signatarams ir drąsiems knygnešiams, skleidusiems lietuvišką žodį, taip pat užfiksuoti svarbūs istoriniai įvykiai. Etnografijos ekspozicijoje dėmesį patraukia reti, senoviniai buities reikmenys: moglis, mangalis ir ubago lova. Kai kurie pavadinimai net negirdėti!
Zanavykų muziejus taip pat tapo ir senovės amatų puoselėjimo židiniu. Apsilankius edukacinėje programoje "Senų daiktų istorijos" akyse mirga nuostabios Zanavykijos tautinių kostiumų spalvos. Ne veltui jie yra vieni gražiausių Lietuvoje. Kaip nebus, juk zanavykės visuomet mėgdavo puoštis! Įmantriausia kostiumo dalis kaišytinė prijuostė: balto lyg pienas lininio dugno, su išilgai įaustomis sodrių, raudonų geometrinių ir augalinių ornamentų juostomis.
Moterys Zanavykijoje žydėdavo visus metus, mat prijuostes ir skaras puošdavo archajiškais tulpių (lelijų) ornamentais, kurie tapo išskirtine šio krašto kultūros detale. Tokią tulpę galima nusilipdyti, papuošti ir iškepti krosnyje muziejuje vykstančios polimerinio molio edukacinės programos metu.
Visus dailiausius rankdarbius zanavykės kaupdavo kraičio skryniose. Prieš savo vestuves kiekviena stengdavosi sukrauti kuo didesnį kraitį, mat jis parodydavo nuotakos padėtį bendruomenėje, o puošnumas – grožio supratimą. Simbolines skrynias pagal regiono krašto tradicijas išmarginti siūlo ir Zanavykų muziejaus edukatoriai.
Pastate pasklinda šviežio medaus kvapas – tikriausiai mokiniai susirinko edukacinėje pamokoje apie žvakių liejybą ir suka korėtą žvakę iš vaškuolės. Kažkur ūžia ir audimo staklės. Edukacinio užsiėmimo "Lino kelias" dalyviai audžia liną ir susipažįsta su itin gerbiamos lininkystės tradicijomis.
Už kiekvienų Zanavykų muziejaus durų slepiasi vis kita lietuvių liaudies kultūros dalelė. Apsilankę čia vykstančiose edukacinėse programose, parodose, renginiuose ir ekspozicijose, pajusime lietuvių liaudies kultūrą ir protėvių gyvenseną. Eime, išbandykime kartu!