Anykščiuose yra pirmasis Lietuvoje memorialinis muziejus – 1927 metais rašytojo Antano Žukausko-Vienuolio pastangomis įkurtas poeto Antano Baranausko klėtelėje. Vėliau muziejus pavadintas A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniu muziejumi. Anykščių kraštui ir visai Lietuvai jis reikšmingas ne tik tuo, kad nuolat primena apie iškilias šio krašto asmenybes, bet ir dėl to, jog čia kaupiami, saugomi ir populiarinami eksponatai, reikšmingi kultūriniu, istoriniu ir edukaciniu požiūriu.
Rašytojas A. Vienuolis, praleidęs svetimuose kraštuose apie dvidešimt metų, grįžo į savo tėviškę ir čia apsigyveno. Paveldėtame sklype jis pasistatė namą, kuriame dienas leido iki pat mirties. Dabar muziejaus memorialinėje bibliotekoje yra išsaugota daugiau kaip 1300 knygų. Lankytojams taip pat atidarytas A. Vienuolio kabinetas, jo žmonos kambarys, nedidelė virtuvėlė, kurioje išliko kadaise naudoti baldai ir daiktai. Sodelyje – rašytojo kapas.
Šiuo metu muziejus aktyviai dalyvauja Anykščių miesto šventėse ir kultūros renginiuose, organizuoja edukacines programas dailės, muzikos, istorijos, literatūros bei etnografijos temomis.
Besidomintys menine kūryba muziejaus parodų salėje gali aplankyti tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos ekspoziciją. Pasitelkęs tapybos akmens dulkėmis techniką, kūrėjas įamžino unikalius Anykščių peizažus, taip pat A. Vienuolio ir A. Baranausko paminklus, kitas šiam kraštui svarbias vietas – Puntuko akmenį, Anykščių šilelį. Šie kūriniai įspūdingi ne tik dėl pasirinktos technikos, bet ir dėl jų atlikimo laiko – vieną kūrinį menininkas užbaigdavo maždaug per 4–5 mėnesius. Apsilankius ekspozicijos erdvėse, galima patiems išbandyti šią meninės kūrybos techniką bei pajusti, kiek daug atsidavimo ir kantrybės reikalavo iš kūrėjo šis menas.