Jašiūnų dvaro aukso amžius prasidėjo prieš 200 metų, XIX a. pirmojoje pusėje, kai jis tapo Balinskių ir Sniadeckių giminių rezidencija.
Balinskiai Jašiūnų dvarą nusipirko 1811 m. 1819 m. dvaras atiteko 24 metų amžiaus sulaukusiam Mykolui Balinskiui. Jau tuo metu Mykolas Balinskis buvo ryški asmenybė – Vilniaus universiteto auklėtinis, šubravcų, arba nenaudėlių, draugijos narys "Uoliojo lietuvio" masonų ložės narys, pluošto straipsnių laikraščiuose ir žurnaluose
autorius.
Rūmų projekto autorius – Vilniaus universiteto profesorius, Architektūros katedros vadovas architektas Karolis Podčašinskis. Podčašinskis garsus kaip žymiausias vėlyvojo klasicizmo atstovas ir tuo pačiu romantizmo architektūros pradininkas Lietuvoje. Dviejų stilių – vėlyvajam klasicizmui būdingo ampyro ir romantizmo – sąveikos įkūnytos ir Jašiūnuose: rūmų antrojo aukšto kolonos seka Antikinėmis tradicijomis ir būdingos ampyro architektūrai, o žemiau jų, pirmajame aukšte, esantys arkų motyvai jau dvelkia romantizmu.
Pirmasis rūmų aukštas buvo skirtas ūkinėms reikmėms, antrasis – dvaro šeimininkų gyvenimui, darbui ir poilsiui. Čia vietos rado Sniadeckio biblioteka, archyvas.
Dvaro muziejuje lankytojai turi galimybę autentiškoje, istorinėje aplinkoje susipažinti su Vilniaus universitetu ir XIX a. istorinėmis asmenybėmis. Muziejaus ekspozicijos pagrindas – Jašiūnų dvaro laikotarpis nuo 1811 metų, kai juos pradėjo valdyti Balinskiai. Ekspozicijos akcentas – Apšvietos ir Romantizmo epochų susidūrimas ir dvaro kultūrinis klestėjimas, kai pagal Vilniaus universiteto architektūros profesoriaus Karolio Podčašinskio projektą pradėti statyti puošnūs vėlyvojo klasicizmo stiliaus rūmai.
Pirmame Jašiūnų dvaro sodybos pastato aukšte įrengtos dvi muziejaus patalpos, viena iš jų skirta dvaro buičiai ir kultūrai, kita atspindi epochos dvasią. Pirmojoje muziejaus patalpoje sudaryta galimybė rengti edukacines programas, patalpoje yra stalas ir monitoriai edukaciniams žaidimams. Antrojoje I aukšto muziejaus patalpoje pristatyta informacija apie Apšvietos ir Romantizmo epochas, Jašiūnų dvaro ir Vilniaus universiteto ryšius, mokslininkus, čia taip pat yra ir Balinskių šeimos genealoginis medis.
Antrame aukšte lankytojai gali apsilankyti patalpose, skirtose Jašiūnų dvaro asmenybėms – Janui Sniadeckiui, Julijui Slovackiui, Mykolui Balinskiui. Šių patalpų erdvės suformuotos taip, kad tenkintų miniseminarų kambario poreikius, bet neužgožtų memorialinių akcentų. Muziejaus ekspozicija yra pristatyta trimis kalbomis.