Kas gi nėra girdėjęs apie pirmąją Lietuvos sostinę – karaliaus Mindaugo sostapilį Vorutą? Ir nors istorikai ir archeologai iki šiol nesutaria dėl tikslios jos vietos, viena iš labiausiai tikėtinų yra Šeimyniškėlių piliakalnis Anykščių rajone, visai šalia šiaurinės Anykščių miesto ribos.
Spėjimą sustiprina faktas, kad tvirta medinė pilis čia buvo pastatyta maždaug XIII a. viduryje, tuo metu, kai kūrėsi Lietuvos valstybė, o anksčiau čia gyventa nebuvo. Šalia piliakalnio yra atrasta ir nemaža tų laikų gyvenvietė. Manoma, kad būtent šioje pilyje Mindaugas gynėsi nuo savo konkurento, kunigaikščio Tautvilo ir jo suburtos koalicijos, kuriai priklausė žemaičiai ir rusėnai iš Haličo–Voluinės kunigaikštystės. Tuo tarpu Mindaugą rėmė į Vorutą atsiųstas Livonijos ordino karių būrys.
Štai tokius tarptautinio masto įvykius greičiausiai mena šis kalnas, įsitaisęs tarp Varelio ir Volupio upelių. Tokios svarbios vietos ir šalia jos įsikūrusios gyvenvietės anuomet negalėjo aplenkti ir pirkliai iš pačių tolimiausių kraštų, taip pat daugelio kraštų pasiuntiniai. O telktis čia turėjo ir vieni geriausių tų laikų amatininkų, kuriems darbo duodavo čia gyvenę ir dažnai atvykdavę didžiūnai ar valdovo aplinkos atstovai. Užkopę ant iš dviejų dalių sudaryto ir maždaug 12–15 m aukščio pilkalnio, dairydamiesi po apylinkes, galėsite įsivaizduoti iš gyvenvietės trobelių rūkstančius dūmus, šurmuliuojančius žmones, žvengiančius žirgus, kalvėse skambančius priekalus, į pilį skubančius žygūnus su svarbiais pranešimais. Taip pat galėsite paspėlioti, kurioje piliakalnio aikštelės vietoje stovėjo pagrindinis pilies pastatas, kuriame buvo įsikūręs ir apie valstybės reikalus galvojo pats karalius Mindaugas.
Šeimyniškėliai yra vienintelis Lietuvoje visiškai ištyrinėtas piliakalnis, todėl jau parengti planai ant jo suręsti medinę Mindaugo laikus atspindinčią pilį. Kai kurie darbai jau padaryti – pastatytas medinis tiltas per vieną iš upelių, šalia piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas, papilyje įrengtas viduramžius menantis kiemas – visa tai skirta edukacinei veiklai. Čia galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, įsigyti suvenyrų. Čia pat galima pasinerti ir į viduramžiškų potyrių sūkurį – išbandyti rankos taiklumą mėtant ietį ar šaudant iš lanko, susipažinti su kitais ano meto gyvenimo ypatumais.
Ant Šeimyniškėlių piliakalnio švenčiamos įvairios istorinės šventės: svarbiausia iš jų – liepos 6 d. – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena.