Skubėdamas greitu žingsniu, o galvoje besisukant minčių vijurkui, dažnai nesusimąstai, kas slypi pralekiamos gatvės akmenimis grįstame grindinyje ir čia stovinčių raudonų plytų pastatų sienose. Vilniaus gatvė – pagrindinis ir pats seniausias Kauno miesto kelias, kurio istorija pradėjo megztis dar viduramžiais.
Nors ši gatvė vadinta Didžiąja ir Ilgąja, Vilniaus pavadinimas jai prigijo labiausiai – viduramžiais tai buvo kelio į Vilnių dalis. Daugelis pastatų buvo mediniai, vėliau turtingieji miestiečiai savo namus pradėjo statyti iš raudonų plytų, o keli jų yra išlikę iki šių dienų. Kaip ir pirmieji statiniai, taip ir pačios gatvės buvo medinės – važiuojamoji dalis klota rąstais, o šaligatvis – lentomis. Vėliau šią dangą pakeitė akmenys, ir jais iki šių dienų vaikšto pėstieji.
Vilniaus gatvė – tai visuomet pulsuojanti senamiesčio gysla, viliojanti išskirtine architektūra. Kauno širdimi tapo čia esanti Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika, pastatyta dar XV a. O 1921 m. Žemaičių vyskupijos įkūrimo 500 metų jubiliejaus proga popiežius Benediktas XV katedrai suteikė mažosios bazilikos titulą, po 5 metų ji tapo arkikatedra su arkivyskupo metropolito sostu. Po įvairių rekonstrukcijų arkikatedra bazilika įgavo renesanso, baroko, gotikos bruožų ir iki šiol išliko didžiausiu pastarojo stiliaus paminklu Lietuvoje.
Vilniaus gatvėje taip pat stovi istoriniai Lietuvos Respublikos prezidentūros rūmai. 1919–1940 m. Kaunui tapus laikinąja sostine, čia buvo įsikūrusi LR prezidentūra. Tarpukario metais rūmuose dirbo ir gyveno trys Lietuvos Respublikos prezidentai: Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis ir Kazys Grinius. Dabar šiame istoriniame pastate įsikūręs Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus filialas.
Skirtingu paros metu Vilniaus gatvė pasakoja vis kitą savyje slypinčią istoriją. Dieną – per ją skubančių žmonių gyvenimus, naktį – žibintų apšviestus romantiškus nuotykius. Visgi, gražiausi pasakojimai nubunda tik brėkštant, kai akmeninis grindinys ir sienų mūrai paskęsta pirmuose saulės spinduliuose.