Miestelis, kurio istorijai aprašyti vos užteko devynių tomų. Miestelis, kuriame lankėsi vikingai ir kryžiuočiai. Miestelis, kuriame pradėjo rastis neregėtos naujovės. Tai – dešiniajame Nemuno krante gyvuojanti Viešvilė.
Tuometėje Mažojoje Lietuvoje įsikūręs miestelis klestėjo: daugybėje parduotuvių ir užeigų šurmuliavo žmonės, iš dirbtuvių ir kalvių sklido metalo skambėjimas, o iš lentpjūvės aidėjo pustrečio šimto darbininkų balsai. Šio miestelio augimą lėmė neišsenkantis energijos šaltinis – vanduo. Prie sraunaus ir vandeningo Viešvilės upelio iškilo pirmasis vandens malūnas, o XVIII a. čia jau veikė net penkios vandens jėgainės. Jos suko ne tik grūdų malūno girnas, bet ir lentpjūvės įrenginius.
Viešvilė tapo mažu pramonės centru. Savo jėgaines ir tvenkinius turėjo aliejaus spaudyklos, odos dirbtuvė ir popieriaus fabrikas. Pastarąjį valdė Rydelių giminė, o šiaurinė miestelio dalis, kurioje ir stovėjo malūnas, buvo pradėta vadinti Ridelkalniu. Visgi, 1944 m. neteisingai nustačius vietovę, Ridelkalnio vardas buvo duotas pietvakarinei miestelio pusei. Viešvilėje veikė ne tik geležies kalyklos. 1768 m. tuometis dvarininkas Domhardtas čia įkūrė Lietuvoje retą vario kalvę. Miestelio valdžia nurodė gyventojams atiduoti nusidėvėjusius varinius daiktus, o iš šio metalo laužo būdavo nukalamos varinės plokštės ir vežamos į fabrikus kaip žaliava. Vario kalykla buvo ne vienintelė naujiena apylinkėse. Valdant novatoriškajam Prūsijos karaliui Pričkui (Friedrichui) Didžiajam, čia pradėta auginti iki tol nežinomas bulves bei egzotinius vaismedžius. XVIII a. Viešvilėje buvo sodinami šilkmedžiai, iš kurių bandyta išauginti šilką, o vėliau – netgi tabakas. Sunku patikėti, kad tiek naujovių galėjo sutilpti nedidelėje Viešvilėje. Miestelio augimą ir raidą panoro užfiksuoti netoli jo gimęs ir pokariu į Vokietiją išvykęs inžinierius H. E. fon Knoblochas. Kartu su bendraminčiais dėliojant autentiškas istorijas, nuotraukas ir archyvus gimė net 9 tomai, kurie pavadinti "Viešvilės kronika".
Iki šiol Viešvilėje stovi įspūdingi 1902 m. iškilę teismo rūmai, tapę architektūros paminklu. Ramiai atsipalaiduoti vietiniai traukia link Viešvilės upelio, kuriame įrengtas žuvitakis. Šis padeda atkurti žuvų išteklius upelyje ir kartu atveria nuostabų slėnį svajingiems pasivaikščiojimams. Viešvilė išties verta ir 10 tomo.