1932 m. Juozo ir Stasės Gruodžių pasistatytas namas, kurį suprojektavo Feliksas Vizbaras, stovi erdviame, vešlioje žalumoje skendinčiame gamtos kampelyje, netoli Neries upės (Salako g. 18). Kompozitorius J. Gruodis šiame name gyveno nuo įsikėlimo 1932 m. iki pat mirties 1948 m.; čia jis kartu su žmona Stase susikūrė savo rojaus kampelį.
Muziejus įdomus ir vertingas tiek kultūrine, tiek architektūrine bei landšafto prasme – išlikusia autentiška namo išvaizda, primenančia puošnų Lietuvos medinį dvarelį su aukštu mansardiniu stogu, pagrindinį įėjimą puošiančiomis medinėmis kolonomis, išlikusiu paties kompozitoriaus sodintu sodu bei autentišku namo interjeru. Muziejuje įrengti du memorialiniai kambariai: vienas jų – J. ir S. Gruodžių svetainė, kitas – kompozitoriaus darbo kambarys.
Čia eksponuojamas J. Gruodžio šeimos genealoginis medis, sudarytas žymiausio kompozitoriaus gyvenimo tyrinėtojo, profesoriaus Algirdo Jono Ambrazo, fotografijos, dokumentai, gaidos ir memorialiniai daiktai iš studijų Maskvos ir Leipcigo konservatorijose periodo bei itin svarbaus ir kūrybingo Jaltos laikotarpio. Svarbią vietą šioje ekspozicijos dalyje užima pažinčiai su S. Petrauskaite-Gruodiene skirti eksponatai, supažindinantys su labai įvairiapusiška, kūrybinga ir kartu tvirta S. Gruodienės asmenybe: du iš vienuolikos jos rašytų dienoraščių, niekur neskelbtas apsakymas, unikalios iš saldainių popierėlių išlankstytos figūrėlės, fotografijos ir kt. Nemažiau svarbi vieta skirta J. ir S. Gruodžių namo ir jo tapimo muziejumi istorijai: pristatomas žymaus architekto Felikso Vizbaro sukurtas namo projektas, paties J. Gruodžio nubraižytas iki šiol išlikusio sodo planas, įvairūs dokumentai ir fotografijos.
Antrajame ekspozicijos kambaryje atspindėta profesinė kompozitoriaus veikla dirbant Valstybės teatre ir Kauno muzikos mokykloje, vėliau išaugusioje į konservatoriją (pirmąją aukštąją muzikos mokyklą Lietuvoje). Jis – pirmasis kompozicijos profesorius Lietuvoje, ne tik sukūręs nacionalinę lietuvių kompozitorių mokyklą, bet ir buvęs vienas iš Kompozitorių sąjungos steigėjų ir vadovų, daug prisidėjęs auginant Dainų švenčių sąjūdį, keliant muzikinės kultūros lygį krašte. Eksponuojamas profesorės Gražinos Daunoravičienės sudarytas pedagoginių lietuvių kompozitorių mokyklų medis, iliustruojantis J. Gruodžio, kaip pedagogo ir kompozicijos mokyklos pradininko Lietuvoje, veiklą.
Kompozitoriaus kūrybai skirtame kampelyje pateiktas suklasifikuotas visų jo kūrinių sąrašas, gaidos ir fotografijos. Ekspozicijos pabaigoje slapčiausius muziko norus ir lūkesčius liudija užrašai savitaigos kortelėse: galėsite išsirinkti vieną iš šešiolikos J. Gruodžio rašytų ar vieną iš muziejininkių sukurtų, šiuolaikiniam žmogui pritaikytų, savitaigos kortelių. O jei nerasite tinkančių – susikursite savo!