Kaušėnų Holokausto aukų atminties memorialas skirtas atminti Antrojo Pasaulinio karo metais sunaikintai Plungės ir aplinkinių kaimų žydų bendruomenei. Ši vieta memorialui pasirinkta neatsitiktinai – būtent Kaušėnų kaime vyko Plungės žydų žudynės, ir dabartinė Atminties siena Kaušėnuose simboliškai įprasmina 1800 nužudytųjų atminimą – siena pastatyta iš nugriautos Plungės sinagogos 1800 plytų. Kviečiame čia apsilankyti liepos trečiąjį sekmadienį, kuomet kasmet vyksta nužudytų Plungės ir jos apylinkių žydų pagerbimo ceremonija.
Nuo XVII a. Plungėje gyvenusi gausi žydų bendruomenė naciams okupavus Lietuvą čia sudarė kiek daugiau nei 40 proc. miesto gyventojų. Visi jie vokiečiams įžengus į miestelį buvo atskirti ir uždaryti pagrindinėje Plungės sinagogoje, o po kurio laiko išvaryti į pražūtį – likusieji gyvi buvo išvesti į Kaušėnų kaimą, kur ir buvo įvykdyta negailestinga beveik poros tūkstančių žmonių – suaugusiųjų ir vaikų – egzekucija.
Kaušėnų kaime, Holokausto žudynių vietoje, įvairios šios tragedijos atminimo iniciatyvos organizuotos dar sovietmečiu. Pirmasis paminklas čia iškilo 1952-aiais, tuomet pabrėžiant Antrojo Pasaulinio karo aukas, ir neišskiriant jų tautybės, o 1986-1989 m. Plungės žydo, tautodailininko Jakovo Bunkos ir jį palaikančiųjų iniciatyva Kaušėnuose įkurtas ir memorialas iš ąžuolinių paminklų. Po dvidešimties metų memorialą pratęsė Atminties sienos projektas – 2011 m. sumūryta Plungės žydų bendruomenės aukas primenanti siena, kurioje įmūryta po plytą kiekvienam nužudytajam, o prie sienos pritvirtintos plokštės su žinomomis 1200 (iš 1800) nužudytų žydų pavardžių. Greta memorialo sukurta ir Kaušėnų Gelbėtojų alėja, kurioje ant atskirų vardinių stulpelių surašyti asmenys nacių okupacijos metais Plungėje ir jos apylinkėse gelbėję pasmerktuosius žydus.