trip.lt
ŽEMĖLAPIS
Paieška
Prisijungti
Perkūno namas
Aukštaitija
/
Kauno senamiestis
/
Kaunas
3.8
5 vert.
5
4
3
2
1
5 vert.
3.8
Perkūno namas
11
Foto
© trip.lt
11
6 čia buvo
0 atsiliepimų
Kaip viena pasiklydusi statulėlė gali sukelti tiek klausimų ir sukurti 500 metų pastato istoriją? 1818 m. gotikinio stiliaus statinyje Kaune buvo rasta 27 cm aukščio žalvarinė skulptūrėlė, kuri vaizdavo žmogaus figūrą, laikančią tris žuvis. Jos galvą vainikavo didingo miesto vaizdas su bokštais ir šventyklomis, o kojos buvo sukryžiuotos. Kaip ji čia atsirado, juk tuomet Kaune nebuvo jokio muziejaus? Matyt, statulėlė keliavo iš Varšuvos ar Sankt Peterburgo ir galiausiai pasimetė Rusijos imperijoje.

Vis dėlto ką atvaizduoja ši skulptūra? Varšuvos mokslo bičiulių draugijos nariai pamanė, kad tai – totorių atgabentas nežinomos indų dievybės atvaizdas. Tačiau kolekcionierius Mykolas Kasakauskas nesutiko su šiuo spėjimu ir figūroje pažino patį Kauno miestą, o rankose laikomos žuvys simbolizavo tris upes: Nemuną, Nerį ir Nevėžį. Galiausiai istoriko Teodoro Narbuto teorija visiems pasirodė patraukliausia. Jis skulptūroje įžvelgė vieną galingiausių baltų mitologijos dievų – atmosferos ir gamtos valdytoją Perkūną. Taip ir kilo šio mistiškojo namo pavadinimas.

Nors žmonės tikėjo, kad statinys iškilo ant senos šventyklos, kurioje garbinti pagonių dievai, tikroji pastato paskirtis buvo gyvenamoji. Visgi Perkūno namo neapleido sakralumo aura. Per penkis statinio egzistavimo amžius čia gyveno ir stačiatikių dvasininkų, o ilgą laiką pastatas priklausė jėzuitams. Būtent čia užaugo trys broliai Kojalavičiai, kurie vėliau tapo Jėzaus Draugijos bendruomenės nariais. 1928 m. statinys atiteko jėzuitų ordinui, o šiuo metu priklauso Kauno jėzuitų gimnazijai.

Perkūno namas – nenuginčijamai išskirtinis statinys. Tai vienintelis žinomas gotikinis gyvenamasis pastatas Lietuvoje, iškilęs XV a. antrojoje pusėje. Stabtelėję pasmalsauti apie Perkūno namo istoriją, neskubėkite bėgti į vidų. Pasižiūrėkite į šį gotikinės architektūros paminklą iš išorės: pastatas padailintas puošniu frontonu, stačiakampėmis dekoratyvinėmis nišomis, o labiausiai akis patraukia didingas, iš glazūruotų akmenų sukurtas saulės simbolis. Nenuneigsi – paslapties šydas skleidžiasi iš kiekvienos namo plytos.
© Nemuno kelias

Aleksoto g. 6, Kaunas

+37064144614
Kultūros paveldas
Loading...
SUSIJĘ MARŠRUTAI
5.0
Cool'tūringas Kaunas
30 vietų
14 km
2:43 h
Loading...
trip.lt
Susikurk savo kelionę
Apie
©2024 trip.lt
Slapukų nustatymaiPrivatumo politika
PradžiaŽemėlapisMaršrutaiKryptys