trip.lt
ŽEMĖLAPIS
Paieška
Prisijungti
Vilniaus senosios žydų kapinės
Dzūkija
/
Pavilnių regioninis parkas
/
Vilnius
Vilniaus senosios žydų kapinės
3
Foto
© Jewish Heritage Lithuania
3
0 čia buvo
0 atsiliepimų
Per Užupį nuo Senamiesčio, dabartinėmis Užupio ir Krivių gatvėmis link dabartinės Olandų gatvės, vingiavo kelias, vilniečių XIX a.-XX a. per. makabriškai vadintas Mirties keliu. Tokį pavadinimą ši miesto atkarpa gavo dėl jo gale 1831-1959 m. veikusių antrųjų miesto žydų kapinių, į kurias iš Senamiestyje buvusio žydų kvartalo buvo nešami mirusiųjų kūnai. Šios daugiau nei 70 tūkstančių palaidojimų priėmusios kapinės net ir po jų antkapių pašalinimo ir išniekinimo sovietmečiu niekur nedingo – tik maža dalis čia palaidotų žydų buvo perlaidoti Sudervės žydų kapinėse. Kviečiame aplankyti šias nuo centrinių žydų istorijos paveldo objektų Vilniuje kiek nutolusias kapines kaip rimties vietą, neatsiejamą nuo XIX a.-XX a. pr. Vilniaus žydų istorijos.

Užupio priemiesčio dalyje, vadinamoje Popine, 1829 m. įkurtos antrosios Vilniaus žydų bendruomenės kapinės. Iš karto pasirūpinta tiek ritualiniu, tiek labiau ūkiniu kapinių pritaikymu naudojimui – jų centre pastatyti apraudojimo namai su apiplovimo patalpa, įvestas vandentiekis. Laidoti kapinėse pradėta 1831 m., o palaidojimų gausėjant vėliau jos ne kartą plėstos. XX a. pradžioje kapinėse atsirado giminių koplyčių, obeliskų bei paminklų. 1959 m. sovietų valdžia Lietuvoje nusprendė kapines uždaryti, o 1965 m. jos buvo visiškai nugriautos. 1830–1939 m. laikotarpiu kapinėse buvo palaidota apie 70 tūkst. žmonių, tarp kurių buvo daug garsių vilniškių, pavyzdžiui, gydytojas ir visuomenininkas Cemachas Šabadas. Jo bei keleto kitų žymių žmonių kapai naikinant žydų kapines Užupyje buvo perkelti į Sudervės kelio žydų kapines.

1968 m. buvusias kapines sulyginus su žeme ši teritorija kurį laiką nenaudota. Tik po dešimtmečio, 1975 m. kapinių vietoje pastatyti Ritualiniai paslaugų rūmai bei ilgainiui pradėti statyti gyvenamieji namai. Tuo tarpu senieji žydų kapinių antkapiniai paminklai sovietmečiu "keliavo" po visa Vilnių – juos naudojo Tauro kalno, Statybininkų rūmų bei net M. Mažvydo bibliotekos laiptams ar Centrinio pašto įėjimui statyti. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo visi šie buvę žinomi statiniai iš antkapių demontuoti, sugadinti antkapiai grąžinti į kapinių teritoriją.

Šiuo metu Olandų gatvėje Užupyje esančioje buvusioje žydų kapinių teritorijoje stovi kapinėms atminti skirtas 2004 m. pastatytas memorialinis paminklas, kurio dalį sudaro buvę Užupio žydų antkapiai, sovietmečiu buvę įmūryti į Tauro kalno laiptus. Tais pačiais metais atstatyta ir dalis senųjų kapinių įėjimo vartų. Taip pat senųjų kapinių vietoje yra ir apie 70 betono antkapinių paminklų ir jų fragmentų, 2016 m. perkeltų atgal į kapines iš buvusių jų netinkamos panaudos vietų. Pastaraisiais metais Vilniaus savivaldybės kuruojamas ir planuojamas naujas Užupio žydų kapinių ir jose palaidotų asmenų atminimo įamžinimas.
© Jewish Heritage Lithuania

Kirkuto al., Vilnius

Kultūros paveldas
Loading...
Loading...
trip.lt
Susikurk savo kelionę
Apie
©2025 trip.lt
Slapukų nustatymaiPrivatumo politika
PradžiaŽemėlapisMaršrutaiKryptys