Ko gero mažai kuris atvykęs prie Utenos rajone stovinčios Vyžuonų Šv. Jurgio bažnyčios, galėtų nutuokti, kokią gilią istoriją slepia šis dar Vytauto Didžiojo laikus išgyvenęs statinys. Bažnyčia Vyžuonų miestelio viduryje pastatyta 1406 m. pagal tuo metu LDK paplitusį kvadratinio plano trinavės halės su penkiasiene apside modelį. Vienabokštė bažnyčia yra trijų navų, jas dengia kryžminiai skliautai, rūsį – cilindriniai skliautai, yra 3 altoriai.
Dėmesį reiktų atkreipti į iš lauko pusės matomą įmūrytą žalčio Vyžo galvą, o kairėje pusėje – akmeninį švedų patrankos sviedinį, kadaise kritusį į Vyžuonas. Ši tarp šimtamečių liepų ir klevų stovinti gotikinė Šv. Jurgio bažnyčia apie tai, ką jai teko išgyventi, galėtų daug papasakoti. Kunigaikščių Radvilų laikais, XVII a. pradžioje, ją buvo perėmę evangelikai reformatai, tačiau jau amžiaus pabaigoje katalikai ją vėl atgavo. Čia pat buvo palaidotas ne vienas Radvilų giminės palikuonis: 1611 m. – Kristupo II Radvilos pirmagimis Mikalojus Radvila, 1641 m. – kunigaikštis Kristupas Radvila Jaunasis. 1796 m. bažnyčia per miestelio gaisrą sudegė, o restauruota buvo tik 1811 m. 1891-1892 m. klebono Antano Drukteinio iniciatyva bažnyčia buvo perstatyta ir padidinta, primūrytas bokštas, įrengti 9 registrų vargonai. Jų išskirtinumas tas, kad vargonininkas sėdi vargonų centre, atsigręžęs nugara į vargonus. Jų fraktūra mechaninė, oro skirstymo dėžės sklendinės. Vargonų fasadas eklektiškas, su neogotikos elementais, suskirstytas į 5 laukelius, kuriuose stovi dekoratyviniai vamzdžiai.
Bažnyčia laikoma architektūros paveldo objektu, tad čia gausu XIX a. liaudies meno kūrinių: komuninė monstrancija (1842 m.), taurės-kielikai (1842 m., 1765 m.), arnotai, Šv. Florijono (XIX a.) ir Šv. Veronikos (XIX a.) medinės skulptūros. 2016 m. Vyžuonose paminėta 610 metų bažnyčios sukaktis. Kasmet, liepos mėnesį, čia švenčiami labai reti Lietuvoje Šv. Marijos Magdalietės atlaidai.