trip.lt
ŽEMĖLAPIS
Paieška
Prisijungti
Mažoji Lietuva
Mažoji Lietuva
1
Foto
© Marius Morkūnas
1
0 atsiliepimų
Kartografijoje Mažosios Lietuvos (vok. Klein Litauen) ir kaip sinonimas Prūsų Lietuvos (vok. Preussisch-Litauen) pavadinimai vartojami nuo XVII a., šie vardai vartoti ne tik vokiškuose, bet ir angliškuose, prancūziškuose, flamandiškuose, lenkiškuose, rusiškuose žemėlapiuose, periodiniuose leidiniuose, knygose ir kt. Nuo 1618 m. iki XIX a. pradžios Prūsijos lietuvių žemės Prūsijos valstybės teisiniuose dokumentuose, valdovų įsakuose ir potvarkiuose dar buvo vadinamos Lietuvos provincija (vok. Provinz Litauen). Po Pirmojo pasaulinio karo, siekiant lietuviškų Prūsijos žemių prijungimo prie Lietuvos valstybės, dažniausiai buvo vartojamas Mažosios Lietuvos vardas. Nuo 1919 m. atsirado Klaipėdos krašto (vok. Memelland) pavadinimas, reiškiantis 1919–1939 m. egzistavusį administracinį teritorinį vienetą šiaurinėje Mažosios Lietuvos dalyje ir palei Nemuno žemupį bei Baltijos jūrą. Prijungus prie Lietuvos tik šią Mažosios Lietuvos dalį, Klaipėdos krašto vardu buvo pradėta vadinti ir Lietuvos etnografinį regioną. Tačiau nuo XX a. antrosios pusės ir ypač pastaraisiais dešimtmečiais visuomenėje įsitvirtino ir tradiciniu tapo šio regiono vadinimas Mažąja Lietuva. Mažosios Lietuvos lietuviai save vadina lietuvininkais, taip pat šišioniškiais, rečiau – būrais.

Istorinės Mažosios Lietuvos centras – Tilžė, dabar esanti Rusijos Federacijoje. Tarpukariu iškilo Klaipėdos, kaip admininstracinio vieneto centro, reikšmė. Šiandien Mažosios Lietuvos sostine dažniausiai tituluojama Šilutė.

Žinomiausia regiono vieta – patrauklioji Kuršių nerija su smėlio kopomis ir pušynais, pajūrio paplūdimiais ir senaisiais kaimais pamario pusėje. Nemuno deltą garsina kasmetiniai potvyniai, žuvingos upių protakos, pamario nendrynai ir Kuršių marios, vaizdingoji Rusnė ir gretimi kaimai. Nuo Ventės rago Klaipėdos link driekiasi sausesnis kalvagūbris su pušynais, įdomiu Drevernos užutėkiu. Nuo Klaipėdos iki Nemirsetos tęsiasi Baltijos pajūris, kur yra vaizdingi Olando kepurės skardžiai ir Karklės žvejų kaimo liekanos. Kitame – rytiniame – regiono pakraštyje plyti didžiosios Smalininkų ir Viešvilės girios su senovinio gyvenimo, tradicinės laivininkystės pėdsakais (Smalininkų žiemos uostu, vandens lygio matuoklėmis, bunomis sureguliuotais upių krantais). Ties Jūros upės žiotimis Nemuno slėnį perkerta Vilkyškių kalvagūbris su legendiniu Rambyno šventkalniu. Nuo tenykščių kalvų atsiveria gražiausi vaizdai į Nemuno ir Jūros slėnius, į už upės likusius Mažosios Lietuvos istorinius centrus – Ragainę ir Tilžę. Žemiau Rambyno prasideda užliejamosios Nemuno pievos su vešliais žolynais, paukščių ir kitokių gyvūnų gausa. Šilutės apylinkėse plyti didžiosios Aukštumalos ir Rupkalvių pelkės – durpynų ir buvusių pelkininkų gyvenviečių plotai.
© Etninės kultūros globos taryba
Lankytinos vietos
549
Maistas
346
Nakvynė
498
1370
Žemėlapis
Žvejybos laivų ekspozicija
4.0
Ekspozicijos
Žvejybos laivų ekspozicija
Agluonėnų etnografinė sodyba
Kraštotyros muziejai
Agluonėnų etnografinė sodyba
Aukštumalos pažintinis takas
4.3
Pažintiniai takai
Aukštumalos pažintinis takas
Bitėnų baltųjų gandrų kolonijos stebykla
4.0
Paukščių stebėjimo vietos
Bitėnų baltųjų gandrų kolonijos stebykla
Bitėnų kapinaitės
5.0
Memorialinės vietos
Bitėnų kapinaitės
Bitėnų poilsiavietė
Viešos poilsiavietės
Bitėnų poilsiavietė
Burlaivis Meridianas
4.2
Technikos paveldas
Burlaivis Meridianas
Delfinariumas
4.5
Zoo
Delfinariumas
Didžioji Kintų tuja
3.0
1
Botaniniai objektai
Didžioji Kintų tuja
Drevernos apžvalgos bokštas
3.8
Apžvalgos bokštai
Drevernos apžvalgos bokštas
Ekologinis pažintinis takas Litorina
4.7
Pažintiniai takai
Ekologinis pažintinis takas Litorina
Etnografinė Nidos žvejo sodyba
5.0
Kraštotyros muziejai
Etnografinė Nidos žvejo sodyba
Gerų minčių suoliukai
4.0
Mažoji architektūra
Gerų minčių suoliukai
Loading...

NAKVYNĖ VIETOVĖJĖ MAŽOJI LIETUVA

trip.lt
Susikurk savo kelionę
Apie
©2024 trip.lt
Slapukų nustatymaiPrivatumo politika
PradžiaŽemėlapisMaršrutaiKryptys