trip.lt
ŽEMĖLAPIS
Paieška
Prisijungti
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčia
Mažoji Lietuva
/
Neringa
/
Kuršių nerijos nacionalinis parkas
/
Juodkrantė
5.0
2 vert.
5
4
3
2
1
2 vert.
5.0
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčia
7
Foto
© Švyturių kelias
7
6 čia buvo
0 atsiliepimų
Prie Kuršių marių, Juodkrantėje, į dangų stiebiasi Šv. Pranciškaus Asyžiečio evangelikų–liuteronų bažnyčia. Ja pastarąjį ketvirtį amžiaus naudojasi tiek Juodkrantės evangelikų-liuteronų, tiek Romos katalikų Šv. Pranciškaus Asyžiečio tikinčiųjų parapijos. Bažnyčia yra ne tik ryškus architektūrinis vietovės akcentas, bet ir svarbi Juodkrantės žvejų kaimo istorijos liudininkė. Po Karvaičių kaimui lemtingos 1791-ųjų metų žiemos, kuomet gyvenvietė buvo užpustyta smėliu, didelė dalis jos gyventojų persikėlė į Juodkrantę, kur buvo imta statyti bažnyčia. Kukli medinė bažnytėlė buvo pašventinta 1795-ųjų metų liepos 28 dieną.

Pirmasis Juodkrantės evangelikų liuteronų parapijos kunigas buvo iš Kaukėnų (dab. Jasnoje) atkeltas Christianas Davidas Wittichas, globojęs giminaitį – būsimąjį Biblijos tyrinėtoją, lietuviškojo vertimo redaktorių, tautosakininką, Karaliaučiaus universiteto profesorių kun. Martyną Liudviką Rėzą. Nesulaukusius nė šimto metų, maldos namus suniokojo kilęs gaisras. 1885-aisiais metais vietoj nendrėmis dengtos bažnytėlės iškilo įspūdingi neogotikinio stiliaus stačiakampio plano vienanaviai raudonų plytų maldos namai, kurie tais pačiais metais buvo ir pašventinti. Krucifiksą bei dvi žalvarines žvakides naujajai Juodkrantės bažnyčiai padovanojo Vokietijos imperatorienė, Prūsijos karalienė Augustė Viktorija, o dailius nedidelius vargonus – gintaro kasyklų savininkas Moritzas Beckeris. Bažnyčios parapija buvo įvairiakalbė – pamaldos čia laikytos vokiečių ir lietuvių kalba, nes didžioji dalis parapijiečių buvo žvejai kuršininkai, kurių gimtoji kalba buvo kuršių, tad jiems labiau įprastos buvo pamaldos lietuvių kalba. Karas bažnyčiai atnešė nemažai negandų. Religinis gyvenimas čia buvo suvaržytas, o per karą išlikusi nesugriauta bažnyčia su visais ją puošusiais turtais - nusavinta ir paversta sandėliu, o vėliau bažnyčios patalpose įkurdintas Miniatiūrų muziejus.

Sąjūdžiui prikėlus Lietuvą, bažnyčia buvo atiduota katalikams, tačiau vos po poros metų grąžinta liuteronams. Pažymint bažnyčios sukaktį – 110 metų, buvo atnaujintas bažnyčios interjeras, pagaminti nauji suolai. 2008-aisiais metais Juodkrantės bažnyčioje vėl suskambo vargonai, o dabar Juodkrantės bažnyčioje skamba ne tik vargonai, bet ir varpo dūžius imituojantis garsinis signalas.
© trip.lt

L. Rėzos g. 56, Juodkrantė

Kultūros paveldas
Loading...
Loading...
trip.lt
Susikurk savo kelionę
Apie
©2025 trip.lt
Slapukų nustatymaiPrivatumo politika
PradžiaŽemėlapisMaršrutaiKryptys