trip.lt
ŽEMĖLAPIS
Paieška
Prisijungti
Švėkšnos Turgaus aikštė
Žemaitija
/
Šilutės rajonas
/
Švėkšna
3.0
1 vert.
5
4
3
2
1
1 vert.
3.0
Švėkšnos Turgaus aikštė
5
Foto
© trip.lt
5
1 čia buvo
0 atsiliepimų
Tarpukario Lietuvos Švėkšna buvo klasikinio lietuviško štetlo pavyzdys. Miestelyje gyvenusi gausi žydų bendruomenė kūrėsi aplink turgaus aikštę ar netoli jos, dabartinėse J. Maciejausko, S. Dariaus ir S. Girėno bei Gediminaičių gatvėse. To meto Švėkšnoje žydams priklausė apie 20 parduotuvių turgaus aikštėje, jos visos ir stovėjo greta. Tačiau iš visų kitų štetlų Švėkšną išskyrė ne žydų parduotuvėlės su įvairiausių prekių pasiūla, o Švėkšnos sinagogos vieta – neaišku kokiomis aplinkybėmis, tačiau jai statyti pačiame miestelio centre, greta minėtosios turgaus aikštės, gautas visiškai neįprastas leidimas.

Švėkšną nuolat siaubiant gaisrams ne kartą nukentėjo ir sinagogos – iš pradžių jų būta netgi dviejų, tačiau po jas sunaikinusio 1925 m. gaisro, 1928 m. pastatyta tik viena nauja maurų architektūrai būdingos formos šildoma mūrinė sinagoga. Ši dienos metu visiems atvira sinagoga įėjo į Lietuvos istoriją ir kaip viena iš nedaugelio žydų maldos namų, kuriuose savo vizito į Švėkšną metu lankėsi ir tuometės Lietuvos prezidentas Antanas Smetona.

1928 m. pasitinkant Lietuvos prezidentą A. Smetoną greta sinagogos buvo iškeltas simbolinis transparantas, įprasminantis lietuvių ir žydų draugystę ir bendrą Lietuvos viziją tarpukariu: "Mes, Švėkšnos gyventojai žydai, sveikiname Tautos vadą, respublikos prezidentą ir jo palydovus ir linkime Jums, kad sekantį kartą pas mus jau iš Vilniaus ateitumėt".
© Jewish Heritage Lithuania

Liepų a., Švėkšna, Šilutės r.

Loading...
SUSIJĘ MARŠRUTAI
Loading...
trip.lt
Susikurk savo kelionę
Apie
©2024 trip.lt
Slapukų nustatymaiPrivatumo politika
PradžiaŽemėlapisMaršrutaiKryptys